Négy órán át hallgatták ki szerdán tanúként a lengyel államügyészség varsói székhelyén Ewa Kopacz volt lengyel kormányfőt annak a nyomozásnak keretében, amelyet a szmolenszki légikatasztrófa ügyében ismeretlen tettes ellen folytatnak, és amely az áldozatok hiányos bonctani vizsgálatára is vonatkozik.
Ewa Kopacz a kihallgatás után újságíróknak nyilatkozva aláhúzta, hogy a jogi előírásoknak megfelelően nem bocsátkozhat részletekbe. Emlékeztetett, hogy a légikatasztrófa után, 2010 áprilisában, a Moszkvában végzett boncolások idején a Polgári Platform (PO) kormányának egészségügyi minisztereként az orosz fővárosba utazott. Szavai szerint ezt saját kezdeményezésre, az akkori miniszterelnök, Donald Tusk beleegyezésével tette, hogy az áldozatok rokonainak segítsen.
Megosztás
Azokról a boncolások idején elkövetett, több áldozat maradványainak összecserélését okozó mulasztásokról nyilatkozva, amelyekre a Lengyelországban jelenleg végzett exhumálások derítettek fényt, Kopacz elmondta: a boncolást, illetve az exhumálást az ügyészség rendeli el, ez nem a politikusokra vagy az orvosokra tartozik, és ő maga nem nyilvánit véleményt arról, hogy ki hibázott.
„Amikor mások nem vettek bátorságot Moszkvába utazni, én elmentem. Harcolni fogok jó hírnevem megvédéséért, valamint azért, hogy a politikai tragédiákat ne használják ki a lengyelek megosztására” – jelentette ki.
Ewa Kopaczot – amint a múlt héten Radoslaw Sikorski volt külügyminisztert is – a szmolenszki légikatasztrófa bűnügyi vizsgálatához kötődő hét eljárás egyike keretében hallgatták ki. Júliusra ugyanebben az ügyben Donald Tuskot, az Európai Tanács jelenlegi elnökét idézték be.
Hajsza
Grzegorz Schetyna, a PO elnöke kedden politikai hajszának és bosszúnak minősítette Kopacz kihallgatását.
A wpolityce.pl lengyel konzervatív hírportál szerdán Kopacz 2010 áprilisában tett nyilatkozatait idézte, melyekben a politikus a lengyel és orosz orvosszakértők közös munkájáról számolt be, és az áldozatok alapos azonosítását ígérte.
A lengyel ügyészség tavaly novemberben eljárást indított, melynek során a lengyel politikai vezetők halálával járó katasztrófa 83 el nem hamvasztott, illetve az előző években nem exhumált áldozatát kihantolják, majd a maradványokat igazságügyi orvosszakértői vizsgálatnak vetik alá újbóli azonosításuk céljából.